رامین مولایی

ترجمه هایی از ادبیات دنیای اسپانیایی زبان

برگزیدگان فستیوال سینمایی "گویا" 2009

فیلم "راه" به کارگردانی "خاویر فِسِر" شش جایزه از هفت جایزه‌ی اصلی این دوره از فستوال فیلم گویا را به خود اختصاص داد. این فیلم که به ماجرای بزرگداشت سیننماگری از دخترکی 13 ساله به نام "آلکسیا گونسالس- بارروس" می‌پردازد، شب گذشته توفانی در مراسم پایانی این جشنواره به پا کرد و به اتفاق آراء تیم داوری شش جایزه‌ی اصلی این دوره را درو کرد:

"راه Camino" جایزه بهترین فیلم؛ "خاویر فسر" بهترین کارگردان، "کارمن الیاس" بهترین بازیگر زن؛ "جوردی دائودر" بهترین بازیگر مرد نقش مکمل؛ "نِرئا کاماچو" بهترین بازیگر زن نوظهور، "خاویر فسر" بهترین فیلمنامه‌،

"چه، مرد آرزانتینی" دومین فیلم تحسین شده از سوی داوران تنها توانست جایزه بهترین بازیگر مرد را به خاطر بازی فوق‌العاده‌ی "بنیسیو دل تورو" در نقش "چه گوارا" از آن خود کند.

"پنه‌لوپه کروز" که برخلاف انتظار اسپانیایی‌ها نتوانست نظر منتقدان را برای دریافت اسکار امسال به خود جلب کند دیشب چایزه بهترین بازیگر زن نقش مکمل را به خاطر بازی در "ویکی کریستینا بارسلونا" ساخته‌ی وودی آلن، با خود به خانه برد.

جایزه بهترین فیلم انیمیشن نیز به "پلنگ گمشده" رسید.

همچنین: "چهار ماه، سه هفته، دو روز" بهترین فیلم اروپایی؛ "زندگی خوب" بهترین فیلم کشورهای اسپانیایی- آمریکایی و "بخارست، خاطره‌ی گمشده" به عنوان برترین فیلم مستند شناخته شدند.

شما میتوانید عکس های مراسم شب پایانی و اهدای جوایز را در اینجا و عکس هایی از حاشیه این مراسم را در اینجا و نیز سکانس هایی از فیلم های برگزیده را دراینجا ببینید.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۸۷ساعت 2:38  توسط رامین مولایی  |